WhatsApp

Panini Ekmek Nedir ?

Panini Ekmek Nedir ?

  • 173 Okuma
  • 18 Nisan 2022, 13:56

Panini Ekmek

 

Panini bir sandviç ekmeğidir. İlk yapılışı İtalya'da olan ve daha sonra farklı yerlere uyarlanan bu ekmek küçüklüğü ile dikkat çekmektedir. Farklı birçok çeşit ile tüketilen bu sandviç ekmekleri oldukça lezzetli bir sandviç çeşididir. Sabah kahvaltılarında, öğle yemeğinde çok fazla tüketilmektedir. Müşteriler için oldukça dikkat çeken ve bir o kadar da doyurucu ekmekler çeşitleri arasındadır. Bazen ama yemeklerin yanında da fazlasıyla tüketilmektedir. Boyutu küçük ve aynı zamanda şekli yuvarlak olan bu ekmekler çok kişiye fazlasıyla hitap etmektedir. İlk başlarda bu ekmekler dikdörtgen ya da farklı şekilde üretim yapılmış olsa da günümüzde yuvarlak bir şekle sahip olmaktadır.

 

 Panini Ekmek Yapımında En Önemli Malzemeler Nelerdir?

 

 Birçok malzemelere sahip olduğu gibi her malzeme panini ekmek için önemli bir yere sahiptir. Yapımında 600 gram yaklaşık un, 15 gram tuz, bunun yanında 350 mililitre su, 50 mililitre zeytinyağı 7,5 gram toz şeker ve son olarak 15 gram yaş maya kullanılmaktadır. Malzemeler birbiriyle bütünleşene kadar yoğurulur daha sonra şekil verme işlemine geçirmektedir. Sonrasında fırında pişirilen malzemeler oldukça hoş ve güzel kokusu olan bir panini ekmek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ekmeğin içine kişi istersen değişik malzemeler ile sandviç yapabilmektedir. Onun dışında yemeklerin yanında da fazlası ile tüketilen bu ekmekler günümüzde her yerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

 Panini Ekmeklerin Kullanıldığı Yerler Nereleridir?

 

 Ekmekler günümüzde kafelerde, restoranlarda, evlerde, okullarda fazlasıyla kullanılmaktadır. El yapımı olduğu için, fazlasıyla dikkat çekmektedir. Oldukça lezzetli ve herkesin damak tadına uygun olan bir ekmektir. Günden güne yayılarak kullanılan bu ekmek çeşidi fazlasıyla tercih edilen ekmekler arasında yer almaktadır.

 

 Panini Ekmeğin Yapılışı Nasıldır?

 

 Malzemeler yavaş yavaş birbirine ekleyerek bir karışım elde edilmektedir. Genellikle bu karışımlar genellikle büyük kaplarda karıştırılması tercih edilir. Sonrasında kuru maya şeker ve tuz yavaşça diğer malzemelerin üzerine dökülmektedir. İsteğe göre çörek otu da ilave edilebilir. Bu malzemelerin sonucunda yoğurma işlemi son bulmaktadır. Daha sonra kulak memesi kıvamına gelen bu hamur şekillendirmek için kenarda bekletilmektedir. Bekletilen panini ekmek hamuru daha sonra küçük şekillerdeki bezeler elde edilerek tepsiye yerleştirilmektedir. Daha sonra fırında pişirilir.

 

Etiketler

Paylaş

TÜM HABERLER
Bize
Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.
İLETİŞİM
Bilgi Talep Formu